Peleciarka do trocin

Peleciarka do trocin a karmienie zwierząt

Proces wytwarzania peletów paszowych można z grubsza opisać jako operację formowania tworzyw sztucznych typu wytłaczania. Składniki pasz składają się z różnych związków, takich jak białka, kwasy, cukry, błonnik i minerały. Produkty te można zmiękczać (kondycjonować) przez dodanie ciepła i wody. Gdy „kondycjonowane” składniki paszy zostaną poddane wystarczająco kontrolowanemu ściskaniu, utworzą one gęstą masę, ukształtowaną tak, aby pasowała do matrycy, do której są dociskane. Gdy ciepło i wilgoć są ponownie usuwane (suszone i chłodzone), aby wytrzymać umiarkowanie nieostrożne obchodzenie się bez nadmiernego pękania i zachować lub zwiększyć swoją wartość odżywczą.

Segregacja składników w procesie mieszania

Granulowanie zapobiega segregacji składników w procesie mieszania, przenoszenia lub podawania. Karmiąc paszę granulowaną, zwierzę jest bardziej skłonne do otrzymania całkowicie wymieszanej dawki pokarmowej niż ta, która oddzieliła się w wyniku tych procesów. Zapobiega również marnotrawstwu. Zwiększa się gęstość nasypowa, co zwiększa możliwości przechowywania większości obiektów masowych. Zwiększono również możliwości wysyłkowe, zmniejszając w ten sposób koszty transportu. Jest to szczególnie widoczne w takich włóknistych składnikach jak lucerna, pasza glutenowa, łuski owsiane, ryż, otręby itp. Lepsza charakterystyka sypkości i obsługi pelletu jest jedną z najmniej wymienianych zalet, ale prawdopodobnie najważniejszą, szczególnie w odniesieniu do hodowcy bydła mlecznego. Zobacz urządzenia: https://peletto.pl/peleciarki-granulatory.

Zalety żywieniowe pasz granulowanych w stosunku do postaci zacieru zostały wielokrotnie wykazane w żywieniu trzody chlewnej. Jedna uczelnia stanowa przedstawiła wyniki ośmiotygodniowego testu karmienia świń, w którym wydajność paszy granulowanej porównywano z tą samą paszą w postaci zacieru. 

Zadowolenie zwierząt

Wszystkie zwierzęta spożywały średnio taką samą ilość paszy, jednak świnie karmione peletami przybierały na wadze o ćwierć funta dziennie więcej niż zwierzęta karmione miazgą. Ponieważ świnie karmione granulkami zyskały więcej przy jedzeniu tej samej ilości, jest oczywiste, że granulowanie powoduje, że pasza jest bardziej wydajnie wykorzystywana przez te zwierzęta. Jest to pokazane w porównaniu średniej ilości paszy wymaganej na każdy funt przyrostu. Świnie karmione peletami zjadały paszę na funt przyrostu, podczas gdy świnie karmione zacierem potrzebowały funta przyrostu masy ciała. Świnie karmione peletem nie tylko szybciej przybierają na wadze, ale robią to z mniejszą ilością paszy na każdy kilogram przyrostu masy ciała.