Dobry dietetyk Bielsko

Dobry dietetyk Bielsko – zdrowy plan odchudzania

Gdy zrozumiesz swoje obecne nawyki, następnym krokiem jest zaplanowanie, jak schudniesz. Bądź dla siebie miły, jeśli sprawy nie idą zgodnie z planem, próbuj dalej. Być może będziesz musiał dostosować swoje cele lub czas potrzebny do ich osiągnięcia.

Realne cele

  • Konkretne – zapisz dokładnie, co chcesz osiągnąć. (Na przykład, zamiast ćwiczyć więcej, określ to konkretnie, będę jeździł na rowerze do pracy w poniedziałek i środę.)
  • Mierzalne – używaj liczb lub kwot tam, gdzie to możliwe. (Na przykład zjem 2 kawałki owoców każdego dnia.)
  • Osiągalne – nie ma sensu zapisywać celu, którego nigdy nie osiągniesz. (Na przykład, jeśli wiesz, że prawdopodobnie nie przestaniesz pić w weekendy, lepszym celem może być zamiast kieliszek wina co tydzień podczas oglądania mojego ulubionego programu telewizyjnego, wypiję szklankę wody).
  • Realistyczne – Twój cel musi być dla Ciebie osiągalny i znaczący. (Na przykład, gdy czuję się zestresowany, zamiast podjadać, zatrzymam się i zadam sobie pytanie, dlaczego tak się czuję. Skoncentruję się na tej myśli przez 10 minut, aby ustalić, czy jestem głodny, zanim cokolwiek zjem.)
  • Ograniczone czasowo – ustaw ramy czasowe dla swojego celu, aby śledzić swoje postępy. (Na przykład do końca maja będę chodzić do pracy dwa razy w tygodniu.)

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest robienie tego powoli, dokonując niewielkich, osiągalnych zmian w nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Możesz chcieć wprowadzić jedną lub dwie małe zmiany do pracy na raz, dodając je dopiero, gdy staną się one twoim nowym sposobem na życie.

Jak utrzymać motywację w swoim planie odchudzania

Gdy masz plan, bądź realistą i staraj się skoncentrować na małych zyskach, aby utrzymać się na dobrej drodze. Niektóre sugestie obejmują:

  • Nie polegaj na liczbach na wadze. Zamiast tego zmierz obwód talii – zdrowy obwód talii to mniej niż 94 cm dla mężczyzn i mniej niż 80 cm dla kobiet.
  • Zwróć uwagę, jak pasują twoje ubrania – może są luźne, a może teraz pasujesz do czegoś, co chowało się w tylnej części szafy.
  • Nabierz pewności siebie w czynności, której unikałeś (np. nadążanie za dziećmi bez zadyszki).

Utrata i utrzymanie wagi to zobowiązanie na całe życie do zdrowego stylu życia. Nie zmieniaj wszystkiego na raz – kilka drobnych poprawek w diecie i ruchu na początku może zrobić dużą różnicę.