zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami: oznaki bruksizmu

Osoby z bruksizmem sennym nie zgrzytają zębami przez całą noc. Zamiast tego mają epizody zaciskania i szlifowania. Ludzie mogą mieć bardzo mało epizodów na noc lub do 100. Częstotliwość epizodów jest często niestała, a zgrzytanie zębami może nie występować co noc.

Kiedy najczęściej zgrzytamy zębami?

Pewien ruch ust jest normalny podczas snu. Do 60% osób wykonuje sporadyczne ruchy przypominające żucie, znane jako rytmiczne czynności mięśni żucia, ale u osób z bruksizmem sennym występują one z większą częstotliwością i siłą. Większość bruksizmu podczas snu ma miejsce na początku cyklu snu, podczas fazy 1 i 2 złej jakości snu. Niewielki procent epizodów może wystąpić podczas snu REM.

To normalne, że ludzie, którzy zgrzytają zębami w nocy, nie są świadomi tego objawu, chyba że poinformuje ich o tym członek rodziny lub partner w łóżku. Jednak inne objawy mogą wskazywać na bruksizm podczas snu. Ból szczęki i szyi to dwie częste objawy zgrzytania zębami. Występują one z powodu napięcia tych mięśni podczas epizodów bruksizmu. Innym potencjalnym objawem są poranne bóle głowy, które przypominają napięciowe bóle głowy. Niewyjaśnione uszkodzenie zębów może być również oznaką nocnego zaciskania i zgrzytania zębami.

Jakie są konsekwencje bruksizmu podczas snu?

Wiele czynników wpływa na ryzyko bruksizmu podczas snu, więc zwykle nie jest możliwe zidentyfikowanie jednej przyczyny zgrzytania zębami. To powiedziawszy, niektóre czynniki ryzyka są związane z większym prawdopodobieństwem bruksizmu podczas snu.

Długofalowe konsekwencje bruksizmu podczas snu mogą obejmować znaczne uszkodzenie zębów. Zęby mogą stać się bolesne, zerodowane i ruchome. Korony dentystyczne, wypełnienia i implanty również mogą ulec uszkodzeniu. Zgrzytanie zębami może zwiększać ryzyko problemów ze stawem łączącym żuchwę z czaszką, zwanym stawem skroniowo-żuchwowym. Problemy te mogą powodować trudności w żuciu, przewlekły ból szczęki, odgłosy trzaskania lub klikania, blokowanie szczęki i inne komplikacje.

Nie każdy z bruksizmem sennym będzie miał poważne skutki. Zakres objawów i długoterminowe konsekwencje zależą od nasilenia zgrzytania, ustawienia zębów, diety i tego, czy cierpi na inne schorzenia, które mogą wpływać na zęby, takie jak choroba refluksowa przełyku. Zgrzytanie zębami w nocy może również mieć wpływ na partner łóżka. Hałas związany z zaciskaniem i zgrzytaniem może być uciążliwy, utrudniając osobie dzielącej łóżko zasypianie lub spanie tak długo, jak tego chce.